Więc trochę teorii ala wikipedia "Nazwa "suchy pędzel" jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego słowa "drybrush" określającego technikę nakładania farby przy pomocy pędzla o prawie suchym włosiu."
Opisywana technika jest bardzo szeroko stosowana przez wielu malarzy ze względu na szybkość uzyskiwania efektu, nie jest jednak pozbawiona wad.
Na czym polega i jak wykonać ten "drybrush"? Po pierwsze do "drybrush-u" używam grubych pędzli o sztywnym włosiu. Technika ta wykonywana cienkimi pędzlami momentalnie kończy ich żywot. Osobiście używam pędzla Army Painter Brush Wargamer Small Drybrush - jakościowo jest dobry i w miarę nie drogi.
By wykonać drybrush zamaczamy końcówkę pędzla, po czym zaczynamy go wycierać w leżący na stole papier np. kartkę. Początkowo pędzel zostawia sporo farby, potem mniej, potem tylko smugi, aż przestanie zostawiać ślady na gładkiej kartce papieru - oznacza to , że jest już gotowy do malowania. Mimo, iż nie zostawia on śladów na gładkiej powierzchni, to jeśli pociągnie się tym pędzlem po chropowatej powierzchni (np wierzch dłoni), farba z pędzla zostanie na najbardziej wystających powierzchniach. Dzięki temu można podkreślić jaśniejszym kolorem fakturę danego elementu np. futra, włosów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz