piątek, 20 grudnia 2013

Orcs & Goblins Savage Orcs - czyli jak jak pomalować zielonych chłopaków.

Tak jak obiecałem zamieszczam poradnik jak pomalować Orcs & Goblins Savage Orcs, który pokażę na przykładzie ich dowódcy, którego jak wiadomo WAAGH! jest najsilniejsze ;)


Zaczynamy jak zwykle od wycięcia elementów modelu z wypraski za pomocą cążek lub nożyka modelarskiego. Uważajmy by nie ciąć za blisko elementów gdyż można je uszkodzić. Następnie czyścimy elementy modelu z nadlewek plastikowych oraz usuwamy pozostałości plastikowe, które trzymały model w wyprasce. Następnie tak jak w poradniku odnośnie malowania space marines z zestawu startowego montujemy na wcześniej przygotowanych korkach elementy figurki lub przyklejamy ja do podstawki klejem, ewentualnie korka za pomocą plasteliny. 

1. Naszym pierwszym krokiem będzie pokrycie czarną farbą podkładową Imperial Primer elementy modelu.

2. Następnie po wyschnięciu farby pokrywamy model farbami bazowymi. W tym przypadku pierwszym krokiem będzie użycie farby WAAAGH! Flesh, którą pokrywamy skórę orka. 


2.1. Kolejną farbką bazową jest kolor Kislev Flesh, którą malujemy zęby oraz wszystkie elementy z kości, które są na naszym zielonym rozrabiace.


2.2. Teraz kolorem Slaanesh Grey pokrywamy ostrze naszego kamiennego miecza.


2.3. Następnie wykonujemy drybrushing miecza kolorem Ulthuan Grey.


2.4. Następnie nakładamy na miecz po wyschnięciu poprzedniej warstwy naniesionej drybrushem wash (shade), czyli w użycie wchodzi farbka Agrax Earthshade.


2.5. Zajmijmy się teraz głową naszego zielonoskórego furiata, a dokładniej włosiem jego kucyka. Do nałożenia czerwonego koloru stosujemy farbkę bazową Mephiston Red. Tą samą farbką malujemy również język znajdujący się na szczycie korpusu.


2.6. Naszą ostatnią farbką bazową, jakiej użyjemy w tej części będzie farbka Mournfang Brown, którą pokrywamy elementy skórzane naszego bohatera oraz skórzane paski na kościanej broni lewej ręki, szczęki z kości oraz uchwytu kamiennego miecza.


2.7. Teraz za pomocą farbek typu shade tj. Reikland Fleshshade, Agrax Earthshade oraz Biel-Tan Green wykonamy cieniowanie pozostałych warstw bazowych, jakie nakładaliśmy w krokach 2.5-2.6. Kolorem Reikland Fleshshade pokrywamy czerwony kucyk, farbką Agrax Earthshade elementy skórzane oraz kościste naszej figurki, a kolorem Biel-Tan Green skórę.


3. Po wyschnięciu naszych cieni zabieramy się za malowanie warstw na modelu, czyli tzw. layering.
Naszą farbką, jaką użyjemy do naniesienia pierwszej warstwy skóry i nadania jej odpowiedniego koloru będzie farbka Warboss Green. Pokrywamy nią cała skórę modelu, którą wcześniej pokryliśmy kolorem WAAAGH! Flesh uważnie omijając ciemniejsze zakamarki, które powstały w wyniku cieniowania figurki kolorem Biel-Tan Green w poprzednim etapie.



3.1. Po wyschnięciu warstwy Warboss Green zabieramy się za rozjaśnianie naszej już intesywnie zielonej skóry. Za pomocą farbki Skarsnik Green rozjaśniamy elementy skóry starając się nadać im odpowiedni refleks światła i by figurka wyglądała bardziej naturalnie. W tym celu pokrywamy te elementy skóry, które w wyniku postawy, jaką przyjął nasz model będą naturalnie rozciągnięte. Ten proces jest trudny, ale z czasem nabierzecie wprawy*.


*Pamiętajcie nawet, jeśli nie będziecie zadowoleni z rozjaśnienia lub użyliście go za dużo to zawsze można je stonować ponownie pokrywając te miejsca kolorem Warboss Green. Drugim sposobem na stonowanie przejścia jest użycie farbki typu glaze koloru Waywatcher Green.

3.2. Pora zabrać się za rozjaśnienie naszych kości na modelu. W tym celu niewielką ilością farby Ushabti Bone nabranej na pędzel (polecam do tego celu pędzelek Detail Brush lub Fine Detail Brush marki Citadel - oba dostępne np. w Gratosferze w Suwałkach) malujemy kości oraz zęby od nasady ku górze kła lekkimi pociągnięciami pędzla. 


Następnie po jej wyschnięciu kolorem białą farbką White Scar za pomocą prawie suchego zamoczonego w niej pędzla można delikatnie rozjaśnić same końcówki kłów i kości. 


3.3. Pozostało nam już tylko rozjaśnienie elementów skórzanych, jakie znajdują się na naszym bohaterze. Do tego celu użyjemy dwóch technik oraz farbki Bugman's Glow. Techniką drybrushingu nanosimy farbę na skórzaną płachtę znajdującą się z przodu figurki, a następnie po jej wyschnięciu krawędzie wypukłości (od góry) delikatnie pokrywamy cieniutkimi liniami tym samym kolorem. Cieniutkie linie nanosimy również na bransolety oraz pozostałe skórzane paski i rzemyki. 


Dzięki powyższemu zabiegowi powinniśmy uzyskać efekt jak na zdjęciu poniżej.


Po wyschnięciu farby przeprowadzamy końcowy montaż figurki za pomocą kleju, jeśli wcześniej w przygotowaniu jej nie skleiliśmy. Przygotowujemy podstawkę tak jak nam odpowiada (ja do tego celu użyłem trawy elektrostatycznej) oraz ewentualnie nanosimy na postać tatuaże klanowe - ja naniosłem biały tatuaż na lewe ramię.

Końcowy efekt wygląda następująco:


W ten sam sposób można pomalować pozostałe figurki z pakietu Savage orc boys.

Czas pracy około 8-9 roboczogodzin. Elementy użyte do pomalowania to:

  • Pędzle:
  1. Standard brush
  2. Detail brush
  3. Fine detail brush
  • Farbki:
  1.  Imperial Primer
  2. WAAAGH! Flesh
  3. Kislev Flesh
  4. Slaanesh Grey
  5. Ulthuan Grey
  6. Agrax Earthshade
  7. Mephiston Red
  8. Mournfang Brown
  9. Reikland Fleshshade
  10. Biel-Tan Green
  11. Warboss Green
  12. Skarsnik Green
  13. Ushabti Bone
  14. White Scar
  15. Bugman's Glow 
Pozostałe akcesoria
  • klej wikol
  • klej do plastiku
  • trawka elektrostatyczna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz